1. ANASAYFA
 2. HABERLER
 3. ÖRNEK PROJELER
 4. SORULAR
 5. KANUN
 6. GALERİ
  1. Foto Galeri
   1. 1. Etap
   2. 2. Etap
  2. Video Galeri
   1. Kentsel Dönüşüm Canlı Yayını (26.03.2015)
   2. Meclis Üyelerimiz Kentsel Dönüşüm İnşaatını inceledi
   3. TRT Haber'de Kentsel Dönüşüm Projemiz
   4. Tanıtım Filmi
 7. İLETİŞİM

  

HABERLER / Öztürk Çalışmaları Gazetecilere Anlattı

 Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, Sakaryalı müteahhitleri konsorsiyum oluşturarak Hacıoğlu ve Tabakhane Mahalleleri’nde hayata geçirilecek kentsel dönüşüm projesine dahil olmaya çağırdı. Öztürk, “Varım diyorlarsa işte Hacıoğlu işte Tabakhane. Her türlü destek olacağım” dedi.

CANLI YAYIN

Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk,  Medyabar, Haber264 ve Radyo264’te gazeteciler Raif Urgan, Engin Arapoğlu ve Nurettin Eryılmaz’ın sorularını yanıtladı. İlçedeki kentsel dönüşüm projeleri hakkında bilgiler veren Öztürk, müteahhitlere konsorsiyum oluşturarak ilçedeki kentsel dönüşüm projelerine katılmaya davet etti.

MÜTEAHHİTLERE ÇAĞRI

Hacıoğlu ve Tabakhane Mahalleleri için müteahhitlere çağrı yapan Cavit Öztürk, ”Gelsinler bu dönüşümlerde işin içine girsinler. Her şeyi ile yanlarında olacağız. Yeter ki böyle bir girişimde bulunsunlar. Müteahhitlere daha önce aralarında konsorsiyum oluşturmalarını önerdim ama maalesef olmadı. Tüm Müteahhit arkadaşlara sitemlerimi iletiyorum. Varım diyorlarsa işte Hacıoğlu işte Tabakhane. Her türlü destek olacağım” diye konuştu.

‘EROL TAŞ OLDUK!’

Erenlerde devam eden yerinde dönüşüm projesiyle ilgili bilgiler de veren Başkan Öztürk,  “Yerinde dönüşüm de ki espri şudur. 666 dönümlük bir alan var. Bu dönüm alan içerisinde herhangi bir yere taşıyabiliyorsun. Sınırın dışına vatandaş rızası olmadan taşıyamazsın. Kat konusu gündeme gelince Sakarya’nın Erol Taş’ı olduk. Şehirde belli şartların yerine getirilmesi kaydıyla çok katın yapılması taraftarıyım” dedi.

DEPREME DAYNIKLI YAPILAR

İnşa edilen konutların altında 80 cm çapında 130 tane beton kazık olduğuna dikkat çeken Öztürk, “Buralardaki statik hesapları yapan Bakanlıktır. Bakanlıkta 10 şiddetinde ki depremi baz alarak onay veriyor. Onlar onay vermezse zaten biz bunları yapamıyoruz” diye konuştu. Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında ilçede inşa edilecek otelin sıkıntı yaratıp yaratmayacağı sorusuna yanıt veren Öztürk, “Otelin 10 katlı olması Bakanlık onayı ile karar alınmıştır. Teknolojiyi kullandıktan sonra ben her şeyin yapılacağına inanıyorum” dedi.

 

 

50 YILDA 50 PROJE

2004 seçimleri öncesinde Erenlerin belediye oluşunun 50. yılında 50 proje sloganı ile yola çıktıklarını belirten Öztürk, “Bu büyük projelerin Üstesinden gelebilir miyiz diye endişeleniyordum. Ama bu gün geldiğimiz noktaya baktığımızda bu 50 projenin 32 tanesini tamamen bitirmiş durumdayız. 7 projeye hiç başlamamışız. Geri kalanlarda çalışmalar devam etmekte.  Tabi bunlara ilave ettiğimiz başka projelerimiz de var” dedi. 

 

GÜVENEREK YOLA ÇIKTIK

Erenlerdeki kentsel dönüşüm projesinin zaruri ihtiyaçlardan dolayı başladığını belirten Öztürk, “Bakanlığa müracaatımızda bize bu işe girmeyin sizi aşan bir proje sıkıntı doğar demişlerdi. Ancak biz kendimize güvendik. İnandık. Neticede Türkiye’de Bakanlık tarafından ilk onaylanan kentsel dönüşüm projesi oldu. Sonra bize Bakanlık tarafından bu süreci siz mi yürüteceksiniz yoksa bize mi bırakacaksınız diye bir soru geldi. Israrla bizim yöneteceğimizi söyledik. Bakanlığa bırakmış olsaydık biz burada hiçbir şeye müdahil olamazdık. Bütün sorumluluğu üzerimize aldık. Biz tüm gövdemizi taşın altına atarak bu yola çıktık” ifadelerini kullandı.

 

YAŞAM MEERKEZİ

İlçede devam eden projeler hakkında da bilgiler veren Öztürk, “Çok fonksiyonlu ve bölgenin en büyüğü olan yaşam merkezi projemizin inşası devam ediyor. İçerisinde; bay bayan yüzme havuzlarının, sentetik buz pistinin saunaların, fitnes salonlarının, tenis kortu, bowling salonu, hamam ve eğlence alanları olacak. Yaşam Merkezini kısa süre içerisinde sadece Erenlerlilere değil tüm Sakaryalıların hizmetine sunacağız. En olumsuz şartlarda önümüzde ki yıl tamamen bitmiş olur. Ana hedefimiz yüzme havuzunu bu senenin sonuna yetiştirmek” dedi.

 

GERİLİM HATTI

Gazetecilerin, gerilim hattının geçtiği bölgeye kurulan Trafik Park’la ilgili sorusunu da yanıtlayan Başkan Öztürk,   “İlgili kurumdan görüş almak sureti ile bu projeyi yaptık. Onlardan onay aldıktan sonra ihalesine çıktık ve yaptık. Sıkıntı olduğunu iddia eden arkadaşlarımızın önce beni arayıp sormalarını isterdim. Çocuk orda azami 45 dakika kalıyor. Bunun etkisi ne olabilir. Topça Yeşiltepe, Maltepe, Hızırtepe, Yenikent… Türkiye’de her yerde var. Yüksek gerilimin yeraltına alınması ile ilgili fikir söyleseydiniz bunu kabul ederim sizin yanınızdayım. Yüksek gerilimin yer altına alınması hususunda çok ciddi sıkıntı ve mağduriyet var ama elim kolum bağlı yapabileceğim bir şey yok” diye konuştu.

 

BÜYÜKŞEHİR’LE ÇALIŞIYORUZ

Büyükşehir Belediyesi’nin ağır bir yükü olduğunu belirten Erenler Belediye Başkanı,Büyükşehir Belediyesi ile ilgili hiçbir sıkıntımız yok. Fazla yüklenmek istemiyorum. Zaman zaman kıyas yapıyorum Kocaeli ve Sakarya’yı. İller bankası payı olarak Sakarya 1 alıyorsa Kocaeli 10 alıyor. Yatırımlarda ona göre oluyor. Biz de imkanlarımız çerçevesinde destek olmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

 

 

BİN YATAKLI HASTANE

Bir soru üzerine Sakarya’da belediyeler arasında büyük bir rekabete neden olan bin yataklı hastane konusuna da değinen Başkan Öztürk, “Ben istiyorum deyince herkes istemeye başladı. Dosyamızı da hazırladık ama hiçbir yere vermedik. Hastaneyi Erenlere yaptırmakla ilgili savaşacağımı söyledim. Benim haklı gerekçelerim var. D100, Otoban, Erenlerden geçiyor. Şehrin ana girişi ve Erenlerde bir tek Özel hastane bile yok. Hastane mi Üniversitemi derseniz bence Hastane” ifadelerini kullandı.

 

SEL MAĞDURİYETİ

Erenler ’de geçtiğimiz yıllarda yaşanan sel baskınları sonrasında gerekli tedbirleri hızla aldıklarını anlatan Öztürk, “Son 3 yılda peş peşe sıkıntılar yaşadık. Arkların %80 i kapatıldı. Ana kanallar yavaş yavaş küçüldü, zamanla doldu. Son sellerden sonra defalarca toplantılar yaptık. Sonuçta vatandaş ciddi miktarda ark kazmaya başladı. SASKİ ’yi kutluyorum gece gündüz çalışarak kanalların tamamını temizlediler” dedi 

 

MİNYATÜR ADA PROJESİ

Yeni projeler hakkında bilgiler veren Öztürk, Erenlerde minyatür bir ada yapmayı istediklerini söyledi. Projeye hakkında kısa bir bilgi veren Öztürk,İnternetten tesadüfen gördüğüm bir çalışma vardı. Bir ada inşa ederek 50 projemiz içerisinde ki birkaç projemizi bununla birlikte hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi.

 

 

“İŞTE TABAKHANE, İŞTE HACIOĞLU! MÜTEAHHİTLERE ÇAĞRI‘VARIM’ DİYEN GELSİN! “